گزارشی از وضعیت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیریت سایت   
شنبه 02 بهمن 1389 ساعت 16:05

 

گزارشی از وضعیت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان

مقدمه

با توجه به تصمیم «کمیته مطالعات برروی تجارب سازمان های نظام مهندسی استان ها» وظیفه بازدید و بررسی وضعیت و گردش کار و ساختار سازمان نظام مهندسی استانهای قزوین و گلستان به اینجانب محول شد.

هر دو استان قزوین و گلستان مشابهت های زیادی با استان البرز دارند یکی از این مشابهت ها، تشکیل استان جدید و به تبع آن نظام مهندسی جدید در این استان ها بود. که با توجه به اینکه نظام مهندسی در این استانها بدلیل شوق اعضای آن برای استقلال از استان قبلی ادله و انگیزه لازم را برای جدیت و تلاش و کوشش در استان جدید جهت خلق یک نظام مهندسی مقتدر و با دوام را فراهم می کرد.

در زیر خلاصه ای از وضعیت نظام مهندسی استان گلستان را به استحضار مهندسان کرج و استان البرز می رسانم.

1.ساختمان نظام مهندسی

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان در یکی از خیابانهای بلوار ولی عصر واقع است. در سال 1386 در 4 طبقه و حدود 1000 متر مربع ساخته شده، بنای خوب و زیبایی است و تا به امروز جوابگوی نیاز اعضا و سازمان است. فضاهای مناسب را در قسمت های مختلف ایجاد کرده اند که از آن جمله می توان به اختصاص طبقه هم کف برای امر توزیع، ثبت دستورنقشه ها و کنترل و طبقه اول برای امور اداری و مالی سازمان، طبقه سوم و چهارم اتاق جلسات هیات مدیره، کمیسیونها و مدیریت های اجرایی است.

2. وضعیت سازمان

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان حدود 3300 نفر عضو رسمی دارد ک از این تعداد حدود 1500 نفر دارای پروانه اند. تعداد اعضای هیات مدیره آن 9 نفر است که از 6 رشته در آن نماینده وجود دارد. در حدود 70 نفر پرسنل اداری دارد و در 17 شهر دفتر نمایندگی دایر نموده است.

هیات مدیره هر هفته جلسات منظم دارد. و در مواقع ضروری جلسات فوق العاده تشکیل می دهد. دارای چارت سازمانی مناسب و همچنین آئین نامه های مالی، اداری، معاملاتی و ضوابط استخدام ،پاداش و سایر آئین نامه های لازم است که در گردش امور به آنها کمک می کند.

- روسای دفاتر نمایندگی براساس انتخاب اعضای همان دفتر برگزیده می شود. ولی نظارت خوبی از طرف هیات نظارت بر فعالیت دفاتر نمایندگی بر آنها اعمال می شود .

-تعامل خیلی خوبی با ارگانهای ذیربط شهری و استانی دارند و از جمله جلسات مشترک با شهرداری، استانداری و اداره مسکن و شهرسازی دارند و هر هفته کارگروه هیات 4 نفره جلسه دارند و تصمیم گیری لازم برای ارائه به هیات 4 نفره جهت تصویب و ابلاغ آماده می کنند.

-سیاست کلی سازمان بکارگیری کلیه نیروهای علاقمند واستفاده از تجارب اعضای قدیمی در تدوین بودجه، خط و مشی سازمان و موارد راهبردی است. همچنین از نیروهای علاقمند و جوان و با انگیزه نیز در کمیته های مختلف استفاده می نمایند و در کادر سازی و انتقال تجارت موفق عمل نموده است.

-مهندسین تازه وارد مکلف به گذراندن دوره های کارآموزی (حداقل به مدت 6 ماه) می باشند تا پس از اخذ پروانه بتوانند ضوابط مهندسی را در امور محوله (طراحی، نظارت و اجرا) بکار ببندند.

-در دفتر فنی نماینده شهرداری (امور شهرسازی) مستقر می باشد تا هرگونه جرح و تعدیل و اعمال ضوابط شهری در همان مرحله کنترل در سازمان صورت پذیرد و از کندی کار جلوگیری گردد. در بخش کنترل نقشه ها همزمان نماینده شهرداری، مسکن و شهرسازی و 7 نفر از سازمان حضور دارند.

-براساس تصمیم مجمع عمومی علاوه بر دریافت شهریه و حق عضویت و 5% دستور نقشه ها، 3% از تعرفه را برای امر ساخت ساختمان برای دفاتر نمایندگی و 1% نیز بابت امور رفاهی مهندسان جذب می نمایند. اغلب دفاتر نمایندگی هم اکنون دارای ساختمان مستقل بوده و تعدادی نیز در دست ساخت می باشد.

- سازمان دارای چارت تشکیلاتی است و علاوه بر ارکان (هیات مدیره، هیات رئیسه شورای انتظامی و بازرسان) و کمیسیونهای تخصصی، دارای کمیته های متعددی است که بطور منظم هر هفته یا دو هفته یکبار جلسات خود را برگزار می کنند.

- سازمان دارایی بودجه خوبی است و با توجه به تعداد نیروهای خود و اعضای سازمان، دست خود را در اجرای اهداف باز می بیند و هر سال همایش های مختلف برگزار می نماید و در 15اسفند مراسم روز مهندسی را بسیار باشکوه برگزار می نماید و علاوه بر آن در جهت ترویج امور مهندسی، در سطح شهر و استان نیز تبلیغات وسیع انجام می دهد.

- کمیته رفاهی سازمان زمینه های زیادی را برای استفاده اعضا فراهم می نماید، از جمله تقبل نیمی از هزینه های بازدیدهای نمایشگاهی مرتبط با امور ساختمان (چه در داخل و چه در خارج) و همچنین استفاده نیم بها از کلیه امکانات ورزشی در سطح شهر. و همچنین سفرهای زیارتی و سیاحتی با قیمت مناسب.

-سازمان دارای نشریه و کمیته انتشارات و روابط عمومی است. نشریه «نماد» نشریه تخصصی سازمان در تیراژ 4500 نسخه منتشر می شود و علاوه بر اعضا، به مراکز دارای شهر و استان و مراکز علمی و سازمان های استانها ارسال می گردد.

-روش ارتباطی با اعضا، SMS، EMAIL و نامه نگاری است.

-کمیته ای زیر نظر هیات مدیره در امور استخدام، تمدید قرارداد و نحوه تعیین حقوق و پاداش و ارزیابی عملکرد پرسنل فعالیت دارد و دارای اختیار تام است.

-سازمان دارای سیستم مالی کامپیوتری خوبی با سه سطح دسترسی است. (1. برای مدیران سازمان، 2.مدیران مالی و بازرس، 3. سایر)

-کلیه دریافت های حق الزحمه خدمات مهندسی به حساب سازمان واریز می شود. و سازمان پس از شروع عملیات هر پروژه، در اقساط جداگانه، حق الزحمه هر مهندسی را پس از کسر مطالبات سازمان به حساب او واریز می نماید و هیچ مهندسی با مالک ارتباط مالی ندارد.

برنامه آتی سازمان، اتوماسیون کلیه عملیات می باشد که بر اساس آن کلیه گردش امور از طریق سامانه های کامپیوتری صورت پذیرد.

-علاوه بر کمیته های متعدد، سازمان دارای نظام نامه پیشنهادات است که براساس آن کلیه پیشنهادات وارده، بررسی و ارزیابی می شود و در پایان سال به پیشنهادات خوب از یک میلیون تا 5 میلیون ریال جایزه می دهند.

-مشاورین مختلفی از جمله جهت امور مالیاتی، بیمه، اداره کار، حسابرسی در اختیار دارند و حتی قراردادی با چند وکیل خبره دارند که در صورت نیاز مهندسین عضو سازمان، این وکلا، با نصف حق وکالت بتوانند امور خود را پیگیری کنند.

-ارتباط سیستم دلالی را کنترل نموده و با توجه به نحوه دریافت و پرداخت، عملاٌ سیستم دلالی را از مجموعه خود حذف نموده اند و در صورت سوء استفاده افراد زیربط در امور صدور پروانه یا دستور نقشه، موضوع را شدیداً از طرف مراجع استان، حتی تا عزل و برکناری طرف مورد نظر پیش می برند.

-کمیته نظارت بر عملکرد مهندسان و دفاتر طراحی بسیار با جدیت فعالیت می کند و سیستمی را بوجود آورده اند که کلیه بازدید ها مستند شده و گزارش مستند ماهیانه، یک کتاب قطور را تشکیل می دهد. و ردیابی گزارش بسیار ساده است. و شهرداری نیز مکلف است براساس گزارش سازمان نسبت به برخورد با متخلف و جلوگیری از ادامه کار اقدام نماید.

با مراکز علمی و دانشگاهی ارتباط بسیار خوب و موثری دارند از امکانات آموزشی آنها بهره مند می شوند و در تلاش هستند با مراکز علمی خارج از کشور و یا NGO ها ارتباط برقرار کنند تا در بحث بکارگیری شیوه ها و روش های اجرا و مصالح نوین به اعضا کمک نمایند.

-کلیه افرادی که در کمیته های مختلف فعالیت می نمایند و یا به ماموریت های اعزام می شوند حق الجلسه حق ماموریت مناسبی را دریافت می نمایند.

-سازمان در راستای حفظ شئونات حرفه ای و بها دادان به ارزش های اخلاقی و مهندسی، تلاش های چشمگیر و دو طرفه ای دارد. یعنی در کنار دفاع از حقوق مهندسین و شأن و جایگاه آنان و ترویج امور مهندسی در سطح شهرها، با مهندسین متخلف که شأن مهندسی را زیر پا می گذارند برخورد شدیدی می کند.

نظر
افزودن جدید جستجو RSS
حسن احمدی   |2011-11-24 21:03:14
ازتلاش بی وقفه و صادقانه شما درپیشبرد اهداف سازمان کمال تشکر را دارم
ناشناس  - آرزو   |2012-02-01 05:19:15
کاش همه چیز اینقدر که گفتید قشنگ بود ... بعد از یک سال از درج خبر ما که در استان گلستان هستیم هنوز آرزوی داشتن بعضی از مواردی رو داریم که شما گفتید ما داریم .....البته که همیشه مرغ همسایه غازه
محمدرضا اسفندیاری  - گلایه   |2012-02-07 21:58:55
با سلام با توجه به خرید زمین برای دفتر نمایندگی خان به بین هنوز اقدامی برای ساخت آن انجام نگرفته است ،پس از مراجعه به سازمان مسئولین می فرمایند هنوز نقشه ها آماده نشده است .مگربرای تهیه نقشه بایستی حتما 3 سال طول بکشد.
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
لطفا کد آنتی اسپم نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

کامپوننت نظرات بر مطالب، جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا - http://www.joomla.ir"

آخرین به روز رسانی در شنبه 02 بهمن 1389 ساعت 16:58